X
تبلیغات
 دل نوشته

 دل نوشته

درسهايي از عاشورا

درسهايي از عاشورا ( 1)
 بنا دارم به حول و قوه الهي درسهايي از عاشورا را ، اول براي تذكر به خودم و براي هموطنان داخل و خارج از كشور ثبت كنم ، انشاالله عامل به عمل باشيم.

حفظ عفاف و حجاب
  " حسين بن على عليه السلام به خواهران خويش و به دخترش، فاطمه، توصيه فرمود که اگر من کشته شوم، گريبان چاک نزنيد، صورت مخراشيد و سخنان ناروا و نکوهيده مگوييد" .
   اينگونه حالات، در شان خاندان قهرمان آن حضرت نبود، به خصوص که چشم دشمن ناظر صحنه‌ها و رفتار آنان بود.
  نتيجه اينكه : حفظ حجاب و عفاف در همه حال از اولين اولويت ها زندگي فردي و اجتماعي هر فرد مي باشد. 


برچسب‌ها: درسهايي از عاشورا,
+ نوشته شده در ۸/۹/۱۳۹۰ساعت ۰۹:۵۹ توسط محمود شریف دسته : نظر(0)

مدرسه عشق

مدرسه عشق

   آيا مي دانيم كه در هفته مدرسه رفته هاي عشق هستيم ؟
   اجازه بدهيد اول واژه " عشق " را از زبان نبوي (ص) و سيره معصومين (ص) بررسي كنيم تا ادامه مطلب :  
   رسول مكرم اسلام (ص) فرمودند كه : "عشق بهشت به سلمان بيشتر از عشق سلمان به بهشت است "( سفينه البحار جلد 6 صفحه 270 )
   راوي به نقل از حضرت امام صادق (ع) در باره عشق مي گويد: امام فرمودند ،" دلهايي كه از ياد خدا خالي شده و خداوند محبت غير خود را به آنها چشانده است " ( سفينه البحار )
   اين مقدمه را گفتم تا برسم به اينكه  عشق زميني بهتر است يا آسماني ؟  
   به جديت مي توان گفت كه عشق آسماني در داستان يوسف و زليخا مشهود است و به اين عبارت كه انسان در سايه لطف خداوند و اراده خود از وطه هولناك جهنم رسته و به خدا پيوسته است .
   اشاره اين داستان در قرآن نشان از آن دارد كه مقاومت جانانه در برابر نفس انساني مي سازد كه به اوج عظمت و عزت مي رسد.
   گاه انسان با خود مي انديشد كه با وجود عشق معبود آسماني چه نيازي به عشق زميني دارد و  مي توان گفت كه خداوند متعال با بيان داستان يوسف و زليخا مي فهماند كه عشق زميني ، زمينه ساز عشق اسماني است ، اما توسط چه كسي و يا كساني ؟
   برخي معتقدند كه بين عشق زميني و آسماني پيوندي دارد ستودني ، مشروط به اينكه عشق زميني " انسان " را از " آسمان " و " معبود " غافل نكند.
   دعاي روز عرفه حضرت سيدالشهدا (ع) سراسر از عشق است به معبودي كه همه چيز در اختيار اوست ، مناجات و  كلام فرزند نبي مكرم اسلام براي همه درس است كه والاترين عشق ، عشق آسماني ماندگار است .
   همه اينهارا گفتم تا برسم به : انسانهايي كه در " مدرسه عشق " با عنوان " بسيجي " زيستندو مي زيند و راه خود را يافتند و لبيگ گوي خميني بودند و امروز لبيك يا خامنه اي شان گوش دنيا طلبان را كرر كرده است .
   مكتبي بودن ، اطلاعت از ولايت فقيه ، اخلاص ، تواضع و فروتني ، غيرت ديني ، حسن خلق ، شجاعت ، مردمي و شهادت طلبي از خصلت هاي اين انسانها (بسيجيان ) است كه با شعور و شور براي خود برگزيدند.
   چه زيبا گفت : بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني (ره) " بسيج شجره طيبه و درخت تناور پر ثمري است كه شكوفه هاي آن بوي بهار وصل و طراوت حديث عشق مي دهد".
   البته يك هفته برايتان نامگذاري شده جفا به شماست چون عظمت شما به ابعاد تاريج خلقت است ولي به هرحال  ، به عنوان يك عاشق بسيجيان و ولايت مي گويم : بسيجيان يا بهتر بگويم عاشقان هفته تان مبارك باد.   

    

برچسب‌ها: مدرسه عشق ,
+ نوشته شده در ۵/۹/۱۳۹۰ساعت ۱۰:۳۳ توسط محمود شریف دسته : نظر(0)

محرم مي رسد

محرم مي رسد

اي   اجل اين چند روزه دور  ما     را       خط بكش
فرصتي    ده   تا     كه    عاشورا یی        شوم

وعده    ما ،       عصر    عاشورا      كنار    قتلگاه
يا حسين (ع) گويم ،  خدا من حسينی می شوم ؟  
برچسب‌ها: محرم ,
+ نوشته شده در ۳۰/۸/۱۳۹۰ساعت ۱۰:۳۰ توسط محمود شریف دسته : نظر(0)

غدير عيدالااكبر

غدير عيد الااكبر

    و خدا به محمد (ص) چنين وحي فرمود: " به نام خداوند همه مهرورزان ، اي فرستاده ما آنچه از سوي پروردگارت در باره علي و خلافت او بر تو فرود آمد بر مردم ابلاغ كن و گرنه رسالت خداوندي را به انجام نرسانده اي ، او تو را از آسيب مردمان نگاه مي دارد" .
    سپس پيامبر مكرم اسلام حضرت محمدبن عبدالله (ص) چنين خواند " اي پيامبر ما ! آنچه پروردگارت بر تو نازل كرده در حق علي ابلاغ كن و گرنه كار رسالت او را انجام نداده اي و البته خداوند تو را از اسيب مردمان نگاه مي دارد" .
    و گفت آنچه كه مي بايست بگويد : " اي مردم هركه را من مولاي اويم علي هم مولاي او ست " ، اين گفته در زمين و آسمان تنين افكن شد و پيش از همه ، ملاكت الله  لبيك گفتند و زمينيان هم گفتن " بخم " ، بخم ياعلي .
    او ادامه داد : هان مردمان! آنچه بر من فرود آمده، در تبليغ آن كوتاهي نكرده ام و حال برايتان سبب نزول آيه را بيان مي كنم: همانا جبرئيل سه مرتبه بر من فرود آمد از سوي سلام، پروردگارم - كه تنها او سلام است - فرماني آورد كه در اين مكان به پا خيزم و به هر سفيد و سياهي اعلام كنم كه علي بن ابي طالب برادر، وصي و جانشين من در ميان امّت و امام پس از من بوده. جايگاه او نسبت به من به سان هارون نسبت به موسي است، ليكن پيامبري پس از من نخواهد بود او (علي)، صاحب اختيارتان پس از خدا و رسول است؛

و پروردگارم آيه اي بر من نازل فرموده كه: «همانا ولي، صاحب اختيار و سرپرست شما، خدا و پيامبر او و ايمانياني هستند كه نماز به پا مي دارند و در حال ركوع زكات مي پردازند.» و هر آينه علي بن ابي طالب نماز به پا داشته و در ركوع زكات پرداخته و پيوسته خداخواه است.
    ادامه مي دهد :‌هان مردمان! او رابرتر دانيد، كه خداوند او را برگزيده؛ و پيشوايي او را بپذيريد، كه خداوند او را برپا كرده است.

    پيامبر مكرم اسلامي كه صدايش طنين افكن غدير شده بود گفت : هان مردمان! همانا علی و پاكان از فرزندانم از نسل او، يادگار گران سنگ كوچك ترند و قرآن يادگار گران سنگ بزرگ تر. هر يك از اين دو از ديگر همراه خود خبر می دهد و با آن سازگار است. آن دو هرگز از هم جدا نخواهند شد تا در حوض كوثر بر من وارد شوند.
   آخرين خاتم رسول (ص) دستهايش را به اسمان بلند مي كند و گويد : پروردگارا! اكنون به فرمان تو چنين مي گويم: خداوندا! دوستداران او را دوست دار. و دشمنان او را دشمن دار. پشتيبانان او را پشتيبانی كن. يارانش را ياری نما. خودداری كنندگان از ياری اش را به خود رها كن. ناباورانش را از مهرت بران و بر آنان خشم خود را فرود آور.

و ادامه مي دهد : سوگند به خدا كه سوره ي والعصر درباره ي اوست: «به نام خداوند همه مهر مهر ورز. قسم به زمان كه انسان در زيان است.» مگر علي كه ايمان آورده و به درستي و شكيبايي آراسته است.

آگاه باشيد! به زودي پس از من امامت را با پادشاهي جابه جا نموده. آن را غصب كرده و به تصرف خويش درآورند.

نفس ها در سينه حبس شده و گوش مي دهند و آخرين خاتم وحي (ص) مي فرمايد:     
    هان مردمان! بدانيد كه همانا من انذارگرم و علي مژده دهنده.

هان! كه من بيم دهنده ام و علي راهنما.

هان مردمان! بدانيد كه من پيامبرم و علي وصي من است.

هان مردمان! بدانيد كه همانا من فرستاده و علي امام و وصي پس از من است. و امامان پس از او فرزندان اويند.

آگاه باشيد! من والد آنانم ولي ايشان از نسل علي خواهند بود.
     آگاه باشيد! همانا آخرين امام، قائم مهدي از ماست. هان! او بر تمامي اديان چيره خواهد بود.

هشدار! كه اوست انتقام گيرنده از ستمكاران.

هشدار! كه اوست فاتح دژها و منهدم كننده ي آنها.

هشدار! كه اوست چيره بر تمامي قبايل مشركان و راهنمي آنان.

هشدار! كه او خونخواه تمام اوليي خداست.

 آگاه باشيد! اوست ياور دين خدا.
    ولي چه شد !، نابخردان آنچه كه نبايد بشود بر خاندان علي راو داشتند ، درب خانه زهرا(س) اگر سوخته نمي شد ، محسن (ع) شهيد نمي شد ، پيشاني  علي (ع) شكافته نمي شد ، بدن مبارك حسن (ع) تيرباران نمي شد و حسين هم با يارانش در    كربلا شهيد نمي شدند.
   چه زيبا گفت " جلال الدين محمد مولوي "
در مذهب كلام ، حق نادعلي است
طاعت كه قبول شود ،  ياد علي است
از جمله آفرينش كون و مكان
مقصود خدا علي و اولاد علي است .


برچسب‌ها: غدير ,
+ نوشته شده در ۲۳/۸/۱۳۹۰ساعت ۰۹:۴۴ توسط محمود شریف دسته : نظر(0)

قربان و روز امتحان

قربان و روز امتحان 


   عيد سعيد قربان روز ثبات قدم ، بندگي ، ايثار ، از خود گذشتگي و به خدا پيوستن است .
   روز ي است كه ابراهيم خليل  از خود مي رستد و به خدا مي پيوند ، پروردگار عالميان به او بعد از 83 سال زندگي فرزندي مي دهد كه نامش را اسماعيل نهاد و سالها آرزوي آن را داشته است .
   به امر خدا فرزندش را به قربانگاه مي برد و " تسليم است به امر او " اما ، نمي برد چاقويش ، چون قصد بريدن از همه آنچه كه غير خدا است را دارد .
   او با معشوق خود عهد بست و پيمان نشكست ، عهد شكني در قاموس صالحان و مخلصان به خدا نيست .
   فرمان مي رسد : " اي ابراهيم ! تو از آزمايش الهي سربلند بيرون آمدي اكنون فرزنت را رها كن و به جاي اسماعيل اين گوسفند را برايت فرستاديم و قربان كن "‌.
   پس هر چه كه هست از اوست ، اوست كه دانا و تواناست .
   حضرت امير المومنين علی علیه السلام فرمودند، « در هر روز که در آن گناه و معصیت نباشد، عید است » و باعث شادی دل هامون، می شود .
   پس اگر ما هر روز، مواظب اعمالمان باشیم که گناه نکنیم و کارهای خوبی که رضایت خداوند مهربان را به دنبال داشته باشد ، قطعا همان روز عيد ماست .
   پس تلاش كنيم تا خدا راضي باشد نه بنده هاي او .
برچسب‌ها: قربان ,
+ نوشته شده در ۲۳/۸/۱۳۹۰ساعت ۰۹:۴۴ توسط محمود شریف دسته : نظر(0)

دفتر زندگي

دفتر زندگي 

   اي كاش مي شد ، زندگي را با " مداد "‌ در دفترش مي نوشتم  و براي برگشت به عقب خرج يك " پاكن " بود  و برخي صفحات را پاك مي كردم.
   اگر چنين بود، " پاك كن " كيميا مي شد! 
 


برچسب‌ها: دفتر زندگي ,
+ نوشته شده در ۲۳/۸/۱۳۹۰ساعت ۰۹:۴۴ توسط محمود شریف دسته : نظر(0)